Twarze TVN
Powrót do listy

Rafał Jemielita

Rafał Jemielita

W jego przypadku życiowa pasja i zawodowa specjalność to jedno i to samo: motoryzacja. Od 15 lat pisze o tym, co kocha najbardziej: o samochodach. W TVN Turbo jest współprowadzącym "Automaniaka".

"Mam hopla na punkcie rajdów pustynnych!” - przyznaje. Jako dziennikarz brał udział w trzech edycjach Rajdu Dakar. „Tam trzeba być, trzeba zobaczyć to na własne oczy i poczuć te emocje!” – przekonuje. Rafał nie tylko pisze o tym co widzi, fotografuje także każde wydarzenie, którego jest uczestnikiem. Choć miał już wiele możliwości wzięcia udziału w wyścigach, na razie z nich nie skorzystał. „Mogłem jeździć Formułą 1, ale się do niej nie zmieściłem”. Nie ukrywa, że jest – jak sam siebie określa – duży i solidny. Z tego samego powodu ma kłopoty z prowadzeniem motocykla. Rafał podkreśla, że w motoryzacji to nie prędkość, rywalizacja i wygrana liczą się najbardziej. To, co kocha, to atmosfera towarzysząca wydarzeniom sportowym oraz ludzie biorący w nich udział. „Czerpię wewnętrzną radość z samej obecności na takich eventach” – przyznaje.

Rafał nie od razu zainteresował się dziennikarstwem. Na początku studiował chemię. Szybko jednak stwierdził, że to nie jego kierunek i nie do tego jest stworzony. Pracował w Radiu Kolor. - „Nie miałem o tym zielonego pojęcia, można powiedzieć, że przyszedłem tam prosto z ulicy. Jednak zostałem i z tego co widać, wyszedł ze mnie całkiem zgrabny dziennikarz” - dodaje z uśmiechem. Jednak to w Motomagazynie, do którego trafił potem, nauczył się warsztatu dziennikarskiego. W jego zawodowej karierze nie zabrakło także epizodu telewizyjnego, o ile epizodem można nazwać wydanie ponad 70 odcinków programu motoryzacyjnego - Rafał był wydawcą i dziennikarzem programu „Moc”. Jego debiutanckim programem telewizyjnym był „Motoszoł”, hit wiosny 2008 w TVN Turbo. Tam, występując w duecie z Borysem Czyżewskim, Rafał zyskał ogromną sympatię i uznanie widzów.

Po „Motoszoł” w karierze Rafała przyszła pora na pierwszy w Polsce teleturniej motoryzacyjny „Turbo Ring”.  Razem z Borysem Czyżewskim i Jarosławem Maznasem tworzyli trio dziennikarzy motoryzacyjnych, pełniących rolę jury w  programie. Udział w programie telewizyjnym to dla Rafała „nowe doświadczenie, szkoła życia i mnóstwo emocji”.

Grzegorz Duda
Następna osoba:

Grzegorz Duda

tvnpix